اقتصاد » دسته‌بندی نشده » دیدگاه » سیاسی » فرهنگ
کد خبر : 712
یکشنبه - ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۴
ارزیابی‌کارشناسان ازبهای فلز زرد این‌هفته‌چیست؟

پیش‌بینی افزایشی کیتکو از قیمت طلا

در نظرسنجی این هفته کیتکو نیوز ۲۳ کارشناس ارشد اقتصادی شرکت کرده اند که از این تعداد ۱۵ نفر معادل ۶۵ درصد به افزایش قیمت طلا رای داده اند. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از سایت طلا، بر اساس این گزارش ۴ کارشناس ارشد اقتصادی معادل ۱۷ درصد نیز پیش بینی کردند قیمت طلا در هفته آینده کاهش خواهد یافت و همین تعداد نیز اعلام کردند قیمت طلا با تغییر چندانی روبرو نخواهد شد.

در نظرسنجی آنلاین کیتکو نیوز از سرمایه گذاران بین المللی نیز ۸۵۲ نفر شرکت کردند که از این تعداد نیز ۶۸۳ نفر معادل ۸۰ درصد پیش بینی کردند قیمت طلا در هفته پیش رو افزایش خواهد یافت.

۱۱۵ نفر معادل ۱۳ درصد نیز به کاهش قیمت طلا رای دادند و ۵۴ نفر معادل ۶ درصد نیز اعلام کردند قیمت طلا تغییری نخواهد داشت.

در نظرسنجی هفته گذشته نیز ۶۲ درصد کارشناسان اقتصادی و ۷۴ درصد سرمایه گذاران بین المللی به افزایش قیمت طلا رای داده بودند. این برای دومین هفته متوالی بوده است که هر دو طرف پیش بینی کرده اند که قیمت طلا با افزایش روبرو خواهد شد. قیمت طلا در هفته ای که گذشت با رشد ۱.۵ درصدی روبرو شده است.

به نظر می رسد نگرانی های مربوط به خروج احتمالی بریتانیا از اتحادیه اروپا تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا خواهد داشت. موسسه سرمایه گذاری سی ام سی مارکتس اعلام کرد: تحولات قیمت طلا در روزهای آینده بستگی زیادی به نتایج همه پرسی بریتانیا خواهد داشت. اگر بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا رای دهد، قیمت طلا می تواند با افزایش چشمگیری روبرو شود.

چارلی ندوس تحلیلگر ارشد موسسه لاسال فیوچرز تاکید کرد: قیمت طلا می تواند در روزهای آینده سطح ۱۳۰۰ دلاری را بار دیگر بشکند.

فیل فیلین تحلیلگر برجسته موسسه پرایس فیوچرز نیز گفت: پایین بودن نرخ بهره بانکی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و احتمال خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تاثیر زیادی بر افزایش بیشتر قیمت طلا خواهد داشت.

به نظر می رسد انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا منطقه یورو و چین نیز در روزهای آینده تاثیر زیادی بر قیمت طلا خواهد داشت.

مشاور حجتی به مهر اعلام کرد؛

آمار نهایی خرید برگ سبز چای

محمدولی روزبهان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در سال جاری ۸۶ هزار و ۸۲۸ تن برگ سبز چای از کشاورزان خریداری شده است، اظهارداشت: این خرید شامل ۳۲ هزار و ۳۹۹ تن برگ سبز درجه یک و نوع درجه دو آن ۵۴ هزار و ۴۲۹ تن برگ سبز است.

رئیس سازمان چای اضافه کرد: میزان خرید برگ سبز چای از کشاورزان نسبت به سال گذشته ۳۳ درصد افزایش یافته؛ ضمن اینکه درآمد چایکاران نیز نسبت به سال قبل ۵۲ درصد رشد داشته است.

مشاور حجتی مبلغ خرید برگ سبز چای طی سال جاری را ۱۳۶۵ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: تاکنون ۸۹۲ میلیارد ریال از مطالبات چایکاران پرداخت شده است.

منبع خبری : خبرگزاری مهر

تکذیب حمله‌ هکرها به سایت گمرک ایران

سرپرست معاونت برنامه ریزی و امور بین الملل گمرک ایران در پاسخ به موضوعات مطرح شده در زمینه‌ی هک شدن سایت‌ گمرک ایران توسط هکرها و دسترسی به فیش‌های حقوقی مدیران این مجموعه اظهار کرد: تاکنون هیچ حمله‌ای به سایت گمرک ایران رخ نداده است که گمرک ایران قرار باشد جلوی آن را بگیرد.

علی بعیدی در گفت‌وگو با ایسنا درباره خبر حمله هکرها به سایت‌های دولتی از جمله سایت گمرک ایران اظهار کرد: سامانه کل گمرک به صورت جامع و متمرکز فعال است و تاکنون هیچ‌گونه حمله‌ای به سمت آن رخ نداده است.

او توضیح داد: اکنون لایه‌های امنیتی سیستم‌های ما برقرار است و اگر حمله‌ای به سمت سیستم گمرک ایران بشود قبل از اینکه بخواهیم پاسخ آن را بدهیم متوجه حمله خواهیم شد. ولی تاکنون حمله‌ای رخ نداده است که قرار باشد پاسخی داده شده و یا جلوی آن گرفته شود.

بعیدی با بیان اینکه لایه های امنیتی گمرک قبل از حمله سریالی هکرها به سایت‌های دولتی نیز قوی بود اظهار کرد: به این دلیل که سامانه گمرک دارای داده‌های خاص است از ابتدا نیز لایه‌های امنیتی آن قوی بود ولی وقتی موضوع حمله‌های سریالی هکرها به سایت‌های دولتی مطرح شد ما باز هم لایه های امنیتی گمرک را قوی‌تر کردیم تا جلوی هر نفوذ احتمالی را بگیریم ولی خوشبختانه تا کنون هیچ حمله‌ای به سوی سامانه گمرک ایران نشده است.

به بهانه برگزاری آزمون کارگزاری گمرکی

بالاخره بعد از هفت سال، گمرک ایران تصمیم به برگزاری آزمون کارگزاری گمرکی گرفت و با پایان یافتن مهلت ثبت نام، متقاضیان می‌روند تا با شرکت در آزمون مربوطه درششم خردادماه ۹۵، شانس خود را برای دریافت مجوز رسمی لازم برای اشتغال به امر کارگزاری گمرکی بیازمایند. البته این تاخیر نسبتا طولانی دلایل موجه خاص خود را نیز داشته‌است. تدوین و تصویب قانون جدید امور گمرکی و تدوین وتصویب آئین‌نامه اجرایی آن و همچنین لزوم رعایت ضوابط جدید و تدوین آئین‌نامه‌های آموزشی مربوطه را می‌توان از جمله این موارد برشمرد. شاید اگر پیگیری و دستور مستقیم ریاست کل گمرک ایران نبود انجام آزمون به این زودیها هم میسر نمی‌شد. در این رابطه اما، ذکر چند نکته خالی از لطف نیست:
۱- برگزاری آزمون حق طبیعی کسانی است که می‌خواهند بطور قانونی حرفه کارگزاری گمرکی را برای خود برگزینند.
۲- وجود شرط حداقل مدرک تحصیلی کاردانی در رشته‌های امور گمرکی و کارشناسی در سایر رشته‌ها، باعث می‌شود تا طیف بزرگی از فعالان فعلی این رشته که به عنوان ترخیص‌کار در این رشته فعال بوده و همچنین کارمندان کارگزاران گمرکی و حتی برخی بازنشستگان گمرک که اتفاقا از دانش و تجربه مناسبی نیز برخوردار هستند از چرخه رقابت حذف شوند.
۳- از آنجا که بازنشستگان گمرکی، با اتکا به تجربه سالیان متمادی فعالیت گمرکی، به عرصه کارگزاری وارد می‌شوند، اصولا نیازی به سهمیه جداگانه برای قبولی در آزمون ندارند، لذا شاید مناسب‌تر می‌بود اگر قانون‌گزار بدون درنظر گرفتن سهمیه برای این افراد، مثلا پنج سال خدمت در بخشهای اجرایی گمرکی را معادل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای این افراد درنظر می‌گرفت و ایشان را با رعایت این شرط از داشتن مدرک تحصیلی کاردانی گمرکی و یا کارشناسی سایر رشته‌ها معاف می‌نمود.
۴- افزایش تعداد بیکاران و همچنین تعداد فارغ‌التحصیلان جویای کار، زمینه را برای مشارکت این عزیزان فراهم می‌کند. پیش بینی می‌شود با توجه به آمادگی بالای فارغ‌التحصیلان جدید در مورد آزمون و نحوه شرکت در آنها، از شانس مناسبی برای قبولی برخوردار باشند.
۵- اگرچه گمرک محترم ظرفیت پذیرش آزمون را ۵۰۰ نفر اعلام کرده‌است، ولی بنظر می‌رسد برگزاری این آزمون به روش کنکور و انتخاب ۵۰۰ نفر نخست خالی از اشکال نباشد. بهتر است قبولی در آزمون کتبی، منوط به کسب حداقل نمره مشخصی بشود (مثلا ۱۲ یا ۱۴ از بیست) و البته پس از این مرحله و گذراندن سایر مراحل گزینشی مورد نظر گمرک، چنانچه تعداد مشخصی (موضوع بند ج ماده ۱۹۱ آئین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی) مورد نظر گمرک محترم باشد اعمال گردد، زیرا در غیر اینصورت احتمال قبولی فردی با نمره بسیار پایین نیز وجود خواهد داشت که نافی اولین شرط قبولی، یعنی دانش کافی در زمینه ترخیص می باشد.
۶- از آنجا که با قبولی در آزمون و داشتن سایر شرایط لازم، کارت کارگزاری برای شخص صادر می‌شود و با رعایت موارد پیش‌گفته، امکان قبولی افرادی که هیچگونه آشنایی با تشریفات گمرکی را ندارند فراهم است، لذا مناسب می‌نماید که واحد آموزش پیش از صدور کارت کارگزاری گمرکی، دوره کارآموزی مناسبی را برای اینگونه افراد فاقد تجربه قبلی درنظر بگیرد. این اقدام باعث خواهد شد تا در جریان این آموزش، امکان آشنایی بهتری با فضای این کسب‌‌و‌کار فراهم آید تا چنانچه برخی از تازه واردین، این شغل را با روحیات و اهداف خود منطبق نمی‌بینند، انصراف داده و جا را برای متقاضیان واقعی باز نمایند. همچنین یقینا این دوره آموزشی برای آنها که می‌خواهند وارد این کسب‌و‌کار پر مسئولیت گردند ارزشهای فراوانی را خواهد داشت.
۷- کارت کارگزاری گمرکی، شرط لازم برای ورود به حرفه کارگزاری است و نه شرط کافی. لذا پس از دریافت این مجوز، همانگونه که برای بسیاری از مجوزهای دیگر رایج است، امکان دارد تا قبول‌شدگان، امتیاز خود را در ازاء مبلغی به کسانی که در این حرفه مشغول و اما فاقد مجوز مربوطه هستند قرار دهند (کارت خود را اجاره دهند). البته شایان ذکر است که حتی در صورت بروز این وضعیت، باز هم شرایط نسبت به وضعیت فعلی بهتر خواهد شد، چراکه حداقل اینگونه افراد فاقد مجوز، فعالیتشان را تحت عنوان کارگزار رسمی دیگری ادامه خواهند داد و نسبت به اکنون که هیچ ردپایی از ایشان باقی نمی‌ماند مناسب‌تر است، ولی آنچه مهم است مخدوش شدن مسئولیت حرفه‌ای کارگزار گمرکی است. اجاره کنندگان کارت، از آنجائیکه مسئول انجام کارهایشان نیستند، تعهدی نسبت به تبعیت از قانون ندارند. آنها می‌دانند، مسئولیت هر خطایی متوجه شخص کارگزار است و لذا برای استفاده حداکثری از مجوزی که تهیه کرده‌اند (همان کارت کارگزاری اجاره‌ای)، ترخیص هر محموله‌ای را می‌پذیرند، چه بسا هرچه کار غیر قانونی تر باشد بهتر است زیرا نان و آبش بیشتر است. لذا بنظر می‌رسد لازم است تا به نحوی از اشتغال واقعی قبول شدگان به شغل کارگزاری گمرکی اطمینان حاصل شود. شاید اتحادیه کارگزاران گمرکی بهترین مکان برای شناسایی اینگونه افراد باشد و گمرک محترم بتواند از طریق اخذ تائیدیه اتحادیه کارگزاران گمرکی در هنگام صدور و همچنین تمدید پروانه فعالیت، استمرار فعالیت واقعی نامبردگان را رصد نماید. اتحادیه‌های صنفی به دلیل نوع همکاری و ارتباط با اعضا، همیشه از وضعیت واقعی فعالیت اعضاء مطلع هستند
۸- با ورود کارگزاران جدید و با توجه به رکود حاکم بر فضای اقتصادی، امکان انجام رقابتهای ناسالم بین اعضا و همچنین سردرگمی صاحبان کالا در ارجاع امور ترخیص کالاهایشان به کارگزاران محتمل خواهد بود. از آنجا که طبق ماده ۲ قانون امور صنفی و همچنین ماده ۲ قانون اصلاح قانون امور صنفی و وفق مواد ۱۲۸ و ۱۲۹ قانون امور گمرکی، کارگزاران گمرکی از شمول قانون امور صنفی خارج شده و لذا امکان تعیین نرخ کارمزد خدمات آنها در حیطه این قانون وجود ندارد، شایسته است گمرک محترم به عنوان سازمان متولی و با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و همچنین سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به این مهم اقدام نماید تا ضمن تنظیم فعالیت کارگزاران، شفافیت و تشویق لازم در ارجاع امور صاحبان کالا به کارگزاران انجام پذیرد.
اردیبهشت ۱۳۹۵

هکر تعدادی از سایت‌های دولتی دستگیر شد

مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری اعلام کرد هکر تعدادی از سایت های دولتی را دستگیر کرده است.

چندی پیش هک تعدادی از سایت های دولتی، جنجال رسانه ای زیادی را ایجاد کرد. مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری سپاه، براساس وظایف ذاتی و مأموریت های محوله، در راستای پاسداری از امنیت فضای مجازی، با ورود به موضوع و انجام اقدامات فنی، موفق به شناسایی و دستگیری هکر تعدادی از این سایت ها شد.

این هکر که با نام «مافیا هکینگ تیم» فعالیت می کرد، تاکنون تعداد زیادی از سایت های داخلی از جمله سایت سازمان ثبت اسناد کشور، شرکت پست جمهوری اسلامی ایران و تعدادی از دانشگاه های کشور را هدف فعالیت های مجرمانه خویش (هک، نفوذ و …) قرار داده است.

نکته مهم آنکه تهاجمات سایبری اخیر، بار دیگر ضعف و خلأ امنیتی سایت های رسمی و حاکمیتی کشور را نشان داد. مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری، پیرو مأموریت ذاتی خویش و حفاظت و صیانت از حاکمیت ملی و امنیت عمومی مردم در بستر فضای مجازی، مکرراً این موضوع را به نهادهای متولی امر تذکر داده است.

نکته دیگر آنکه در حالیکه برخی مقامات و منابع خبری مدعی شده بودند که این هکر تنها توانسته مدیریت بخش اطلاع رسانی سایت های هک شده را در اختیار بگیرد، اما بررسی کارشناسان فنی این مرکز، نشان دهنده این است که وی به دلیل ضعف امنیتی، به اطلاعات زیادی دسترسی داشته ولی به دلیل انگیزه های خاص، از پیاده سازی و سرقت این اطلاعات خودداری نموده است.

لازم به ذکر است، فرد مزبور ضمن تشکیل پرونده، به مرجع قضایی معرفی شده و تحقیقات مقدماتی از وی کماکان در دستور کار کارشناسان فنی مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری قرار دارد.

گرداب، طی گزارشات تکمیلی آتی ابعاد مختلف این موضوع را به اطلاع عموم خواهد رساند.

 

منبع : تابناک

معاون اداره کل انتقال خون استان تهران عنوان کرد؛

تشریح روند احداث ۵ پایگاه جدید انتقال خون در پایتخت

دکتر سعید صارمی در تشریح آخرین وضعیت زمین های آماده احداث پایگاه های جدید انتقال خون در ۵ نقطه تهران، به خبرنگار مهر گفت: زمین های این ۵ پایگاه از سوی شهرداری تهران به صورت رایگان در اختیار اداره کل انتقال خون استان تهران قرار گرفته است.

وی در خصوص هزینه های احداث این ۵ پایگاه جدید، اظهارداشت: تمامی هزینه های احداث توسط خیرین انتقال خون تامین می شود و سازمان انتقال خون هیچ بودجه ای به این امر اختصاص نمی دهد.

صارمی با بیان اینکه ۵ پایگاه جدید در مناطق یک، چهار، پنج، ۱۸ و ۲۰ احداث خواهند شد، افزود: خیرین انتقال خون مصمم هستند ظرف مدت ۱۴ ماه پس از شروع عملیات احداث، این ۵ پایگاه را تحویل دهند.

معاون اداره کل انتقال خون استان تهران، به ویژگی های پایگاه های جدید اشاره کرد و گفت: این ۵ پایگاه به صورت VIP احداث می شوند و فضایی که برای آنها طراحی شده، به گونه ای است که مراجعه کنندگان هیچ مشکل و کمبودی در زمان اهدای خون نداشته باشند.

صارمی از ایجاد فضای بازی کودکان در این ۵ پایگاه خبر داد و افزود: پایگاه های جدید منطبق با استانداردهای روز جهانی احداث خواهند شد و تجهیزات مورد استفاده در این ۵ پایگاه نیز، کاملا پیشرفته و به روز خواهند بود.

وی همچنین از بکارگیری سبک ایرانی – اسلامی در احداث ساختمان این ۵ پایگاه خبر داد و گفت: علاوه بر احداث این ۵ پایگاه، روند نوسازی و بازسازی پایگاه های انتقال خون استان تهران نیز در دستور کار قرار دارد.

صارمی ابراز امیدواری کرد تا قبل از پایان سال ۹۴، عملیات احداث پایگاه های جدید انتقال خون در پایتخت آغاز شود.

در گفتگو با مهر اعلام شد؛

نرخ جدید انواع ماهی در بازار/ کاهش قیمت قزل‌آلا و تیلاپیا

مهدی یوسف‌خانی در گفتگو با مهر ضمن اعلام نرخ جدید انواع ماهی در بازار اظهارداشت: قیمت ماهی قزل‌آلا و تیلاپیا در هفته‌جاری با هزار تومان کاهش نسبت به یک هفته پیش به ترتیب ۱۶ هزار و ۱۹ هزار تومان است.

وی، قیمت هرکیلوگرم ماهی شیرجنوب را نیز ۲۱ هزار تومان اعلام و اضافه کرد: امروز سه شنبه، نرخ ماهی کپور ۱۳ هزار تومان، شیرنیزه‌ای ۱۴ هزارتومان، آمور جنوب(سفید پرورشی) ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان و آزاد دزفولی ۶ هزار و ۷۰۰ تومان است.

به گفته یوسف‌خانی، هامور جنوب و حلوا سیاه نیز به قیمت ۱۹ هزار تومان و حلوا سفید ۴۰ هزارتومان به مشتری عرضه می‌شود.

منبع خبری : خبرگزاری مهر

در گفتگو با مهر اعلام شد:

ایجاد رشته های دانشگاهی در حوزه امنیت اطلاعات

بهناز آریا در گفتگو با خبرنگار مهر، مشکل فعلی کشور در حوزه امنیت اطلاعات و فضای سایبر را عدم آگاهیهای عمومی سازمانها و جامعه دانست و گفت: عدم آگاهی اقشار جامعه و سازمانها از این بخش، به سوراخ های امنیتی و آسیب پذیری سایبری تبدیل می شود که باید در حوزه آگاهی عمومی امنیت سایبری بیشتر کار شود و سطح دانش عمومی در این بخش افزایش یابد.

وی گفت: کشور ما برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا در مرکز هدف قرار دارد و بسیاری از موارد تهاجم سایبری با هدف حمله به کشورهایی مانند ایران طراحی شده است؛ اگرچه این موضوع چالشهای فراوانی به دنبال داشته اما باعث بیداری کشور در عرصه جنگ سایبری شده است.

رئیس کمیسیون امنیت فضای تبادل اطلاعات (افتا) سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با تاکید براینکه علاوه بر تاکیدات برنامه پنجم توسعه در سند راهبردی افتا، در برنامه ششم توسعه نیز به موارد مهمی در حوزه امنیت اشاره شده ادامه داد: یکی از اهداف، تامین پدافند و امنیت سایبری برای زیرساخت‌های کشور در چارچوب سیاست‌های کلی مصوب محسوب می شود.

آریا با اشاره به لزوم تعامل و همکاری بخش خصوصی حوزه افتا با مراکز علمی و دانشگاهی تصریح کرد: یکی از مشکلات این بخش آن است که افرادی که از دانشگاهها فارغ التحصیل می شوند دانش به روزی در این زمینه ندارند.

وی گفت: اما از سوی دیگر یک نقطه قوت وجود دارد و آن این است که رشته های جدیدی در دانشگاههای کشور در حوزه های امنیت اطلاعات ایجاد شده و دانشگاهها رویکرد امنیت اطلاعات را وارد رشته‌های دانشگاهی کرده اند.

رئیس کمیسیون امنیت فضای تبادل اطلاعات (افتا) سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران ادامه داد: دانشگاهها از جمله پایه های اساسی رسیدن به اقتصاد دانش بنیان محسوب می شوند اما از آنجایی که نمی توان مهارت را در دانشگاهها آموزش داد، باید برنامه ای تعریف شود که علاوه بر ارائه دانش به روز در دانشگاهها، فرصت کسب مهارت در خارج از دانشگاه نیز برای افراد علاقه مند ایجاد شود.

وی در مورد تسهیلات درنظر گرفته شده از سوی وزارت ارتباطات در قالب وام وجوه اداره شده برای بخش خصوصی حوزه افتا نیز گفت: ارائه این تسهیلات اخیرا با روند مناسبتری همراه بوده اما در گذشته در یک مدت زمان طولانی، به کندی پیش می رفت. از طرفی به شرکتهای دانش بنیان نیز تسهیلات تعلق می گیرد که همه اینها می تواند به وضعیت فعلی کشور در حوزه افتا کمک کند.

آریا اضافه کرد: اما با این وجود به نسبت اندازه و ظرفیت کشور ما و موقعیت استراتژیک کشور و مساله امنیتی که مساله روز دنیا است این تسهیلات و اقدامات کافی نیست و باید افزایش یابد.

وی گفت: باید اقدامات در حوزه امنیت به نحوی باشد که خودمان تولیدکننده دانش امنیتی باشیم و از آن تولید به سمت تولید محصول بومی حرکت کنیم؛ با این هدف که محصولات خارجی به عنوان بهترین تجارب بررسی شوند اما در نهایت در کلاس جهانی بتوانیم محصول امنیتی تولید کنیم.

منبع خبری : خبرگزاری مهر

برای تولید پنلهای خورشیدی؛

تاریک‌ترین ماده ساخت بشر ساخته شد

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان موفق به ساخت سیاه ترین ماده ای شدند که تا به امروز ساخته شده است. این ماده آن چنان تاریک است که نورهای برخوردی را به طور کامل به خود جذب می کند. تولید این ماده با الهام از یک سوسک کاملا سفید بوده است. محققان امیدوارند با در اختیار داشتن این ماده فوق سیاه بتوانند به تولید و توسعه پنل های خورشیدی بهتر و کارآمدتری دست پیدا کنند که ساخت این پنل ها را با تغییرات جدیدی مواجه کند.

ماده سیاه جدید ساخته شده بیش از ۹۹ درصد از نور را که از زوایای مختلف به آن تابیده می شود جذب می کند. در نتیجه این ماده ۲۶ درصد تیره تر از نانولوله های کربنی است که تا پیش از این ساخته شده و تیره ترین ماده ساخت بشر محسوب می شدند.

برترین شیوه برای جذب انرژی، ماده تیره ای است که می تواند تابش نور را از تمامی زوایا و polarisations دریافت کند. ساخت ماده ای کاملا تاریک غیر ممکن است. ماده ای که به دلیل تاریک بودنش بتواند تمامی انرژی های اطراف را دریافت کرده و بدون هیچ گونه اتلاف انرژی تمام انرژی دریافت کرده را ساطع کند. محققان امیدوارند با ساخت چنین ماده های تاریکی بتوانند به ساخت مواد بهتر و کارآمدتری برای پنل های خورشیدی دست پیدا کنند.

افرادی که از نزدیک این ماده سیاه را مشاهده کرده اند، معتقدند که تماشای این ماده تاریک نه تنها بسیار عجیب است بلکه شدت تاریکی این ماده آنقدر زیاد است که چشم انسان قادر به درک آن نیست. در ساخت این ماده تاریک از نانوذرات میله ای بسیار کوچک استفاده شده که روی یک گوی نانوذرات با قطر ۳۰ نانومتر قرار گرفته بودند. محققان در ادامه بررسی های خود و با تاباندن نور لیزر در این ماده موفق به خلق یک منبع نوری جدید شدند.

منبع خبری : خبرگزاری مهر

در گفتگو با مهر عنوان شد؛

یک روز به نام هیئات مذهبی نامگذاری شود/ مراقب مناسک باشیم

به گزارش خبرنگار مهر، رضا معممی مقدم، مدیر کل تشکلهای دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی گفت: امروزه پوشش جغرافیایی مناسبت های مذهبی در کشور به عنوان یکی از رویش های انقلاب اسلامی هم از حیث تنوع و هم از حیث کمیت زیاد شده است. مثلاً شما قبلا نمی توانستید برگزاری مراسم دعای عرفه را در این حجم و اندازه پیدا کنید. امروز هفتصد هزار جوان در اعتکاف شرکت می کنند اما قبلا آمارشان تا این اندازه نبود؛ اعتکاف در سال ۷۳ با ۲۴۳۰۰ نفر شروع شد و امروز این قدر گسترش پیدا کرده است. امروز نماز عید قربان در این کشور جا افتاده است و اجتماعات باشکوه عزاداری ها همه از رویش های انقلاب اسلامی هستند.

هیئات مذهبی؛ گران سنگ ترین سرمایه های اجتماعی

وی با بیان اینکه ما باید نسبت به این ظرفیت ها حساسیت بیشتری داشته باشیم، گفت: باید مطمئن باشیم که برکاتی در نهادهای دینی به وجود آمده است. امروزه تعداد هیئات مذهبی کشور ۹۱۶۱۸ مورد است که از این تعداد ۵۹ هزار تا هیأت های فعال هستند. هیئات مذهبی گران سنگ ترین سرمایه های اجتماعی ما هستند. اما همین سرمایه اجتماعی در برخی جاها توسط برخی ها مورد حمله قرار می گیرد و به نوعی هیئت هراسی به وجود می آورند. به عنوان مثال با کوبیدن به طبل آسیب شناسی عزاداری توسط افرادی که اهل نیستند؛ اگر اهل باشند ما دستشان را می بوسیم. ما دست مراجع و علما را می بوسیم. اما غیر نااهلان با پرداخت غیر کارشناسانه خطری را متوجه این سرمایه بزرگ اجتماعی می کنند.

آسیب شناسی های عزاداری، مشمئز کننده شده است

مدیر کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی افزود: آسیب شناسی عزاداری در بعضی حوزه ها مشمئز کننده شده است. این افرادی که با اینگونه آسیب شناسی ها بر طبل هیأت هراسی می کوبند باید بدانند که هیئت هراسی منجر به شیعه هراسی می شود. شیعه هراسی هم منجر به ایران هراسی می شود. این تذهبون؟ دارید چه کار می کنید؟ الان کار فرهنگی بسیار پیچیده است. در حوزه فرهنگ مظلومیت در این است که همه اظهار نظر می کنند. از طرفی می بینیم که برخی اشکال انحرافی عزاداری توسط جریانات تشیع انگلیسی و پول های کثیف در حال برنامه ریزی است. اگر این چالش ها و مسائل اجتماعی به موقع مدیریت نشود تبدیل به چالش امنیتی می شود.

برگزاری جلسات توجیهی برای هیئات مذهبی

معممی مقدم در پاسخ به اینکه آیا فعالیت هیأت های مذهبی مورد رصد قرار می گیرند یا خیر، گفت: در آستانه ماه محرم ما حدود ۱۰۰۰ همایش و جلسه توجیهی برای جامعه هدف خودمان که شامل مبلغین، مبلغات، مداحان و مسئولین هیئات مذهبی هستند در ۴۲۰ شهرستان برگزار کردیم که سرانه هر شهرستان ۲.۵ همایش می شود. در این همایش ها نمایندگان ولی فقیه، ائمه جمعه نخبه گان دینی، مدیران سازمان تبلیغات اسلامی، مسئولین دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی فعالان برگزاری هیأت مذهبی را توجیه می کنند. اما برگزاری اینگونه جلسات فقط به این همایش ها در آستانه ماه محرم محدود نمی شود و برگزاری کارگاه های مدیریت فرهنگی در طول سال نیز همچنان ادامه دارد و چندین هزار ساعت برنامه کارگاه و جلسه توجیهی داریم.

وی افزود: در ماه محرم و صفر از این ۹۱ هزار هیئت مذهبی ما حدود ۲۰ هزارتای آنها را مورد پایش قرار می دهیم که این هیئات مذهبی برنامه قرآنی دارند؟ آیا سخنران دارند؟ آیا مناجات خوانی دارند یا ندارند؟ ما در بانک اطلاعاتی خودمان هیئات مذهبی را به هیئت معیار، هیئت محوری و هیئت شاخص تقسیم کرده ایم. در هیئت معیار علاوه برمسئول هیئت باید مربی قرآن، روحانی، مداح و رابط فرهنگی داشته باشیم. حالا اگر این گستره فعالیت و ضریب نفوذش در جامعه هدفش و وضعیت نسبی اش بیشتر باشد می شود محوری و هیأت شاخص ما هم که در کل کشور بالغ بر۳۰۰ تاست. ما در همین همایش ها و آن آموزش هایمان ملاحظاتی داریم و سعی داریم که هیئات را به سمت هیئات مذهبی تراز سوق بدهیم. بحث رعایت کردن اخلاقیات، بحث تقویت رابطه امام و امت باید از خروجی هیئات مذهبی باشد. اگر ما به این سمت رفتیم توانسته ایم موفق باشیم.

وی با بیان اینکه به طور مختلف ما با هیأت ها ارتباط برقرار می کنیم، گفت: به فرض مثال بعضی ها را ما قبل از محرم می خواهیم و با آنها صحبت می کنیم و یادآوری های لازم را به آنها می کنیم؛ از مداحانی که یک مقداری شئونات را رعایت نمی کنند و از مسئولین هیئات مذهبی که ممکن است جهت گیری های درست نظام را درک نکنند. ستاد ساماندهی شئون فرهنگی و مناسبات های مذهبی یکی از نقاط قوت سازمان تبلیغات اسلامی است. مصوبه ۶۰۳ شورای انقلاب فرهنگی است که در آنجا همین بحث های بازمهندسی مناسبت های مذهبی را براساس محکمات مذهبی به سازمان تبلیغات تنفیذ کرده است.

معممی مقدم درباره ورود مسائل روز مانند مسأله فاجعه منا در هیأت های مذهبی گفت: ما باید پرونده منا را بارها و بارها مورد بازخوانی قرار بدهیم. ما اصلاً هیچ وقت نگاه مقطعی نسبت به فرهنگ عاشورا نداشته ایم و برای همین است که چون نگاه ما به بحث عاشورا یک نگاه فرابخشی، فرا دستگاهی و فرازمانی است در همه زمان ها و در همه مکان ها و با استمداد از همه دستگاه ها برای مدیریت و انتقال پیام به مخاطب سعی می کنیم که استفاده کنیم.

مراقب مناسبت سازی ها باشیم

مدیر کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به دو مفهوم مناسبت سازی و مناسبت سوزی، گفت: متأسفانه امروزه برخی ها می آیند و مثلاً دهه «حی علی العزا» را مطرح می کنند. «حی علی الصلوه» یک کلید واژه مذهبی است در اسلام هم تعریف شده و نه در مذهب شیعه. پس وقتی که ما می گوییم: حی علی العزا، دشمن از این سواستفاده می کند و می گوید به جای «حی علی الصلوه، «حی علی العزا» می گویند و اینها نماز نمی خوانند و خودشان دارند این را می گویند. ما باید این موارد را مواظب باشیم. این کاری است که رسانه در آن خیلی می تواند به ما کمک کند.

وی در این باره افزود: در حوزه مناسبت سازی مثلاً می گویند که اربعین برای حضرت امیر(ع) بگیریم، در صورتی که اربعین فقط برای امام حسین (ع) است. پیاده روی فقط برای امام حسین(ع) وارد شده است حالا یک سری اتفاقات افتاده است و تلویزیون آن را هم پوشش می دهد که یک عده ای از میدان امام حسین راه می افتند به سمت حرم عبدالعظیم می روند در حالی که یک فعل دینی باید مبتنی بر عرف یا فعل یا تقریر معصوم باشد و اگر غیر از این باشد ما حق نداریم این کار را بکنیم. ما نزدیک به ۵۲۰۰ امامزاده داریم که فردا هرکسی ازمنطقه خودش بلند می شود و به سمت امامزاده می رود و می گوید پیاده رویی اربعین است. درصورتیکه مهم است که اربعین از تیر شماره یک وادی سلام شروع و به تیر شماره ۱۴۲۶ ختم شود. آنجاست که ما می توانیم یک میتینگ سیاسی – عبادی جهان اسلام و تشیع را به رخ جهان بکشیم و آنجاست که ما برای ظهور امام زمان(عج) بستر سازی می کنیم.

معممی مقدم ادامه داد: همان طور که آیت الله شبیری زنجانی فرمودند که دهه درست کردن و افراط در عزاداری به مرور باعث دلزدگی و تفریط در عزاداری می شود و ما حق نداریم برای هر مراسمی یک دهه بگیریم. نباید برای عاشورا رقیب سازی کنیم و راه اندازی دسته را باید برای عاشورا بگذاریم تا مردم همیشه تشنه باشند برای فرا رسیدن محرم. دورکیم، جامعه شناس می گوید ازدیاد مناسک آیینی خواه ممدوح و خواه مذموم باعث ضربه زدن به مناسک آیینی می شود. این بسیار حرف زیبایی است. به فرض مثال ما اگر بیست تا دماوند داشته باشیم که دیگر دماوند دماوند نیست. یک دماوند است که ارزش مند است.

ظرفیت های قرآنی را باید در هیئات احیا کرد

وی افزود: دغدغه دیگری را که ما داریم این است که ظرفیت های قرآنی را امسال پیش از هر سال پای کار هیئات مذهبی بیاوریم. مانند طرح لبیک یاحسین با موضوع تلاوت و تحقیق قرآن کریم در هیئات مذهبی که یکی از این طرح هاست. ما برای بسط و گسترش فعالیت های قرآنی هیچ جایی محکمتر از هیئات مذهبی نداریم و معتقدیم که هر چقدر قرآن در هیئات مذهبی نفوذ کند آسیب های عزاداری کمتر می شود. در این راستا ما تفاهم نامه چهارجانبه قرآنی داریم میان معاونت امور فرهنگی تبلیغ، دارالقران سازمان تبلیغات، شواری مذهبی کشور و مدیر عامل موسسه اتحادیه قرآنی. اعزام قاریان برجسته به جلسات شاخص هیئات مذهبی برای اولین بار است که اتفاق افتاده است. برای اولین سال است که ما آقای حامد شاکرنژاد را به مسجد اعظم زنجان اعزام می کنیم که در آنجا یک ربع قرآن در وقت اذان خواهند داشت. مدل کار ما یک مدل عملیاتی است که ما این مسیر را پیش رفته ایم.

ضرورت مدیریت مردمی هیئات مذهبی

وی در ادامه گفت: دغدغه دیگر ما احیای روضه های خانگی است. مجالس مذهبی موجب می شود که افکار مومنانه و معرفت دینی تقویت شود و در جامعه با یک شیب ملایمی این روخانه سیال باید وجود داشته باشد. اگر فقط در محرم و صفر باشد و بعد تعطیل شود این مطلوب جامعه ما نیست و به طبع نقش تربیتی اش را هم نمی تواند ایفا کند. هیئات باید مردمی بشوند و مردمی مدیریت بشوند. ما با رویکرد دولتی شدن و کمک های دولتی مخالفیم اما قانون گذار در برنامه ششم توسعه توانمند سازی اینها را با برگزاری دوره های آموزشی، اردوهای فرهنگی و همچنین تغذیه فکری آنها مد نظر قرار داده است.

معممی مقدم با بیان اینکه یک فقط در روز عاشورا و تاسوعا مردم بیش از ۱۰۰۰میلیارد تومان هزینه می کنند، گفت: این از کل بودجه های دستگاه های دولتی کشور بالاتر است. پس ورود ما در این حوزه مخل می شود و آسیب می زند. اما در آن حوزه ای که ما می خواهیم آنها به عنوان لشکر نرم در تهاجم فرهنگی در کارکردهای اجتماعی ورود پیدا کنند، با آن دوره های آموزشی و توانمندسازی محقق می شود. ما با برگزاری اردو به شدت موافقیم چون که یک پیوند احساسی بین عوامل هیئات در شهرستان ها به وجود می آورد. همچنین اگر قرار باشد که جزوه یا مجله خیمه برای شان ارسال شود، نیازمند اعتبار است که امیدوریم مجلس نسبت به آن اهتمام کند.

یک روز به نام روز هیئات مذهبی نامگذاری شود

نکته دیگر این است که ما درخواست می کنیم و شما هم در رسانه کمک کنید که یک روز به نام روز هیئات مذهبی نامگذاری شود. یعنی در واقع مطالبه ما از شواری فرهنگ عمومی این است که یک روزی را به نام روز هیئت های مذهبی نامگذاری کنند.

معممی مقدم در پایان گفت: من معتقدم که اگر ورود سازمان تبلیغات نبود ما امروز شاهد هجمه بسیار سنگین ناهنجاریهای مناسبتی در ساحت اجتماعی بودیم. بنابراین در همان همایش های هزارگانه توجیهی ما در آستانه ماه محرم، سی همایش سامان دهی شئون فرهنگی استانی برگزار شده است که در آنها تدابیری انجام شده است. هیئات مذهبی باید فرزند زمان خویشتن باشند و هیئات مذهبی امروزه بیش از هرزمانی نیازمند آینده پژوهی است. نکته دیگر این است که ما باید به نذر فرهنگی نیز اهتمام کنیم مثلا کتاب نذر کنیم. یا به تعبیری مثلا عکاسی کنیم. اینها کارهایی است که رسانه ها می توانند آن را فرهنگ سازی کند. سازمان تبلیغات کاری که کرده است این بوده است که به بیست هزار تا از هیأت های مذهبی مجله خیمه یا پیام محراب و مجلات دیگر را فرستاده ایم. ما در ماه محرم بیش از بیست هزار هیئت مذهبی را که برنامه دارند مورد پایش قرار دادیم. جالب است که بگوییم که ما در اداره کل تشکل های دینی که ۵ تا نیرو دارد مجوز ۹۱ هزار هیئت مذهبی را تمدید کرده ایم. در پایشی که پارسال انجام دادیم و امسال هم انجام می دهیم ۴۷ درصد از هیئات مذهبی برنامه قرآن داشتند و ۳۷درصد از سخنرانی بهره مند بودند. ۶۳ درصد دعا و زیارت داشتند و ۴۱ درصد هم برنامه احکام داشتند و نماز ظهر عاشورا در ۶۵ درصد از هیئاتی که مورد پایش قرار گرفتند، برگزار شد. این خوب است اما مطلوب ما نیست.

منبع خبری : خبرگزاری مهر